Otlaky na chodidlech - jak se s nimi vypořádat

2022-09-27
Otlaky na chodidlech - jak se s nimi vypořádat
Otlaky jsou velmi častým onemocněním nohou. Podle některých za jejich vznik může špatně padnoucí obuv. To je však jen část pravdy. Přečtěte si, jak pečovat o nohy, abyste se vyhnuli otlakům, a naučte se, jak se vypořádat s těmi, které se již objevily.


Jak vznikají otlaky?

Bývá zvykem se domnívat, že hlavní příčinou otlaků je špatně padnoucí obuv, příliš těsná nebo příliš volná. Ukázalo se však, že tzv. mozoly se objevují i při nošení kostkovaných bot. Proč se to děje? Důvodů může být několik:
- dlouhodobé nošení bot na vysokém podpatku. Dlouhodobý tlak na určitou oblast chodidla může vyvolat obrannou reakci kůže, která vede k zesílení a ztvrdnutí tkáně;
- anatomické abnormality, včetně deformit (např. valgózní palec) nebo špatného uložení nohy;
- dlouhodobé nošení obuvi v náročných podmínkách, např. při pěší turistice. Při dlouhé a intenzivní chůzi je noha uzavřena v botě, takže je kůže měkká a zranitelná. V této situaci jsou vlhkost, teplo a tření přímo zodpovědné za vznik otlaků.


Otlaky na chodidlech - jak se s nimi vypořádat

Jak se zbavit otlaků? Domácí opravné prostředky

Pokud se chcete zbavit již vzniklých otlaků, nejprve se ujistěte, že máte správnou obuv - pečlivě padnoucí, vyznačující se měkkým polstrováním a pružnou podrážkou. Když si vaše nohy potřebují odpočinout, módní tenisky a další pohodlná sportovní obuv se ukáží jako dobrá volba.
Důležitá je také vhodná péče. Otlaky by se měly systematicky ošetřovat hydratačními krémy. Tyto přípravky zmírní příznaky a zlepší vzhled otlaků, ale neodstraní je. Pak přijdou na pomoc masti a tekutiny na otlaky určené k lokální aplikaci. Jejich aplikace vyžaduje řádnou přípravu pokožky - namočení do teplé vody a pečlivé osušení.
Pokud je vaším problémem zrohovatělá kůže, ošetřete změkčenou kůži pomocí frézky. Tento způsob je bezpečnější než dříve oblíbená pemza, protože frézku se lépe udržuje v čistotě.


Jak se vyhnout otlakům? Správná obuv je jen jedním ze způsobů

Pokud byl problém s otlaky vyřešen, je třeba zajistit, aby se znovu neobjevily. Jak se jim vyhnout? - Vyměňte jehlové podpatky za stejně elegantní baleríny , nejlépe s koženou stélkou. - Pohodlná obuv nestačí - zejména pokud vás čeká náročný den. V těchto situacích zajistěte větrání nohou. Kromě toho je můžete ošetřit vlhčenými ubrousky - jen abyste je ochladili. - Pokud nosíte plnou obuv, například espadrilky, nezapomeňte si vzít správné ponožky. Množství modelů umožňuje vybrat si takové, které nebudou vidět, bez ohledu na střih boty. - Pokaždé si nohy důkladně osušte, zejména mezi prsty. Pokud se rozhodnete pro domácí pedikúru, nepoužívejte pemzu a škrabky. Rozhodně by bylo lepší nahradit je frézkou. Nevhodné je také používání ostrých nástrojů v okolí nehtového valu.

Ukaž více výpisu z Září 2022
Výrobce:
Kód výrobce:
Záruka:
Zobrazit všechny detaily
Zavřít
Načítání karty výrobku

pixel