Pečujte o svou náladu na podzim

2022-11-08
Pečujte o svou náladu na podzim
V době, kdy léto ustupuje podzimu a příroda se pomalu chystá k zimnímu spánku, stojí za to se v každodenním shonu na chvíli zastavit a zajistit si dobrou náladu navzdory nadcházejícím krátkým dnům a špatnému počasí. Využijte podzimních výhod a najděte si pár chvil jen pro sebe, abyste načerpali energii přímo z přírody!
Najděte si v každodenním shonu čas pro sebe

Moderní svět nám vnucuje rychlé tempo a naplňuje každý den mnoha aktivitami. Práce, často výrazně přesahující standardní osmihodinovou pracovní dobu, další úkoly, výuka, sport, domácí práce - to vše zabírá prakticky veškerý čas od probuzení až do spánku. Těch pár volných chvil, které nám zbývají, sdílíme s nejbližšími lidmi - přáteli, dobrými známými.

Pokud se ve výše uvedeném popisu také poznáváte, zvažte na chvíli odpověď na otázku: Kde se v tom všem nacházíte vy? Kolik času věnujete vlastnímu odpočinku, oslavě drobných radostí, radosti ze světa kolem vás? Čas pro sebe není luxus ani odměna, kterou si musíme zasloužit: pravidelný hluboký odpočinek je součástí předpokladů pro udržení fyzického a duševního zdraví, které umožňuje plnou funkčnost a radost ze života. Nikde si neodpočinete lépe než v přírodě - a podzim je pro to obzvlášť vhodný.

Zadbaj o dobry nastrój tej jesieni!

Příroda jako odrazový můstek

Už samotná změna prostředí má na hlavu blahodárný vliv. Když opustíme místo, kde trávíme většinu času, automaticky se distancujeme od myšlenek na každodenní problémy, které si spojujeme s památkami, jež nás provázejí každý den. Pobyt v parku, v lese nebo v horách zaměřuje naši pozornost především na krajinu kolem nás. Krása přírody působí svým čistým a neodolatelným kouzlem, zatímco jemné zvuky uklidňují napjaté nervy a podporují relaxaci. Podzim je zde obzvláště malebný - stromy září sytými odstíny žluté, červené a hnědé a slunce je blíže k zemi než v létě, což pozorujeme díky jedinečné barvě a teplotě přirozeného světla.

Mindfulness - kouzlo jednoduchosti

Relaxace v přírodě napomáhá tréninku všímavosti neboli mindfulness - cvičení zaměřenému na vědomé, nesoudné soustředění na to, co nás obklopuje tady a teď. Odpoutání se od každodenních povinností a přemíry vnějších podnětů usnadňuje odlehčení mysli, zbavení se břemene minulosti a budoucnosti a plnější prožívání vlastních myšlenek a smyslových vjemů z okolí. Krásné výhledy, jemný dotek větru a teplo slunečních paprsků na tvářích, vůně čerstvě spadaného listí a zvuk jeho šustění pod nohama... Soustředění se na tady a teď vám pomůže vidět krásu, která se skrývá v každodennosti, zbavit se stresu a naučit se užívat si prostého života.

Zadbaj o dobry nastrój tej jesieni!

Shinrin-yoku, energie lesa

Nikdo neví o přepracování a vyčerpání způsobeném stresem tolik jako Japonci. Kultura práce na 120 % kapacity představuje pro obyvatele Země třešní obrovskou fyzickou i psychickou zátěž. Pracovat 16 hodin denně zde není nic neobvyklého a odpočinek se omezuje na krátký spánek ve stísněné kabině kapslového hotelu nebo v ne o moc větším pronajatém bytě. Když k tomu připočteme hluk a přelidněnost hustě obydlených japonských měst, znečištěné ovzduší, všudypřítomné sklo a beton, vzniká společnost, v níž stres představuje skutečnou hrozbu pro zdraví a životy občanů.

Jedním ze způsobů, jak se vyrovnat se škodlivými účinky přepracování a stresu, je pro Japonce shinrin-yoku neboli lesní koupel - proces čerpání energie z přírody, který se praktikuje od založení prvního centra přírodní terapie v 80. letech 20. století. Shinrin-yoku má mnoho společného s všímavostí: lesní koupel zahrnuje neuspěchané, pozorné pozorování okolní flóry a fauny, prožívání všemi smysly a minimalizaci podnětů ze světa jiného než lesní. Pravidelná terapie přírodou má měřitelné účinky na zmírnění stresu, neuróz, depresivních stavů, okysličuje organismus a zlepšuje kvalitu spánku.

Pečujte o sebe - relaxujte v přírodě

Dobrá energie z přírody zlepší kvalitu života každého z nás - tím spíše, že je to potěšení snadno dostupné každému a jeho cena je zahrnuta v ceně případného dojíždění do zeleně. Využijte podzimní měsíce naplno s lesními lázněmi: stačí vám pohodlné dámské trekové boty, teplá bunda a klobouk, abyste účinně načerpali energii a užili si bohatství darů přírody!

Ukaž více výpisu z Listopad 2022
Doporučené
Šetříš389,00 Kč
Pánské trekové boty DKPánské trekové boty DK
944,00 Kč1 333,00 Kč
Výrobce:
Kód výrobce:
Záruka:
Zobrazit všechny detaily
Zavřít
Načítání karty výrobku

pixel